فید خبرخوان

rss  

کارگاه آموزشی مواجهه‌ صحیح با خشونت خانگی با همت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با حضور  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، رییس و معاون جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و قضات حوزه زنان و خانواده در جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، یداله کسائی، معاون  اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام در ابتدای این کارگاه با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این کارگاه پیشگیری و کاهش خشونت خانگی در جامعه است، اظهار کرد: در بحث برخورد با خشونت خانگی باید با علل و عوامل و چگونگی برخورد با این پدیده آشنا شویم تا بتوان در پیشگیری در این زمینه موفق عمل کرد.

وی با بیان اینکه این کارگاه در معاونت پیشگیری قوه قضاییه تصویب شده است، تصریح کرد: شرکت‌کنندگان این کارگاه قضات حوزه زنان و کودکان هستند و در بحث خشونت‌های خانگی مخاطب اصلی آن دو قشر زنان و کودکان می باشند و باید از این اقشار حمایت کرد .

کسایی گفت: در استان ایلام جرائم خشن وصف خاص خود را دارند، زیرا آستانه تحمل مردم بسیار پایین است و ابزارهای ارتکاب به جرائم خشن در استان زیاد و دسترسی آسان به این ابزار باعث وجود جرایم خشن می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این کارگاه سعی بر این است بر روی آستانه تحمل و ابزارهای ارتکاب جرایم خشن صحبت شود و امیدواریم این کارگاه با تبادل نظر از قضات اثربخشی خاصی داشته باشد .

ذبیح‌الله مهری‌پور، رییس جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام نیز در این نشست اظهار کرد: نگاهی دقیق به مهم‌ترین نظریات و پژوهش‌های مطرح‌شده در میان انواع متعدد نظریات و پژوهش‌های مطرح در تبیین علل بروز خشونت خانگی، نشان می‌دهد انواع خشونت و اشکال آن علیه زنان، چه به صورت پنهان و چه به صورت آشکار، عملا بن‌مایه‌ای فرهنگی دارد و برآیندی از ساختار فرهنگی حاکم بر جامعه است که مردم و جامعه را وادار به پذیرش این اَشکال از خشونت می‌کند .

وی تصریح کرد: اقداماتی همچون آموزش افراد جامعه به منظور تغییر در نگرش و باورهای جنسیتی آنها، آگاه‌کردن زنان از حقوق شرعی و قانونی خود در خانواده و جامعه، از جمله این اقدامات فرهنگی به شمار می‌آید که بدون شک پرهیز از خشونت و کسب مهارت در حل مشکلات رفتاری در خانواده نقشی اساسی و پررنگ دارند؛ براساس نظر بسیاری از صاحب‌نظران برای تحقق مؤثر این مهم، یعنی تغییر در نگرش و باورهای جنسیتی حاکم از طریق آموزش، باید به دو محور اصلی در این زمینه، یعنی محتوای آموزشی و روش‌های آموزشی توجه داشت .

 بر اساس این گزارش در کارگاه  مذکور که با حضور قضات حوزه‌ زنان و خانواده برگزار شد به سرفصل‌هایی از قبیل رفع موانع و مشکلات حقوقی، قانونی و شناخت نیازهای واقعی حقوق زنان متناسب با شرایط و مقتضیات جامعه و اولویت‌های موجود در جهت تقویت جایگاه آنان در قلمرو امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، آموزشی و روابط و مناسبات خارجی پرداخته شد و شرکت کنندگان در این کارگاه در پایان با مباحثی همچون رفتار و مصاحبه صحیح در مواجهه با زنان و کودکان خشونت دیده، آشنایی با مکان‌های امن و سازمانها و پایگاه‌های حمایت کننده این گروه، چگونگی ارتباط هر بخش با کار دیگران و چگونگی حمایت از کار هر بخش درباره پیشگیری از خشونت و انواع مختلف خشونت، نقش فرهنگ در خشونت خانگی، دیدگاه اسلام درباره خشونت خانگی، قوانین بین‌المللی درباره خشونت خانگی، قوانین جزایی و مدنی درباره‌ خشونت و حقوق زنان و کودکان در ایران آشنا شدند.

 در پایان نیز چالش‌های پیش روی برنامه‌های پیشگیری از خشونت علیه زنان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهایی نیز توسط افراد حاضر در نشست ارائه شد .

مدرس این کارگاه دکتر رضا ولیزاده، رییس گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بود. این کارگاه دو روزه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 28 و 29  آذر برگزار شد.