فید خبرخوان

rss  

 معاون فرهنگی جهاد د انشگاهی واحد ایلام از برگزاری جشنواره فرامرزی مطبوعات با حضور استان‌های جدار مرزی ایران و عراق در این استان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، علی حیدربیگی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و دبیر جشنواره فرامرزی مطبوعات با اعلام اینکه جشنواره فرامرزی مطبوعات 27، 28 و 29 اردیبهشت‌ماه امسال با حضور استان‌های جدار مرزی ایران و عراق برگزار خواهد شد، اظهار کرد: خوشبختانه جشنواره مورد استقبال خوب این استان‌ها قرار گرفته و 1200 اثر به این جشنواره ارسال شد که در نوع خود کم‌نظیر است.

وی با تأکید بر اینکه این جشنواره تنها رقابت صرف رسانه‌ای نیست، گفت: هدف ما این است که این جشنواره به رویدادی فرهنگی تبدیل شود و آغازی برای جشنواره‌های آینده با کشور همسایه  بر اساس سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد باشد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام با تأکید بر اینکه گفت‌وگو نیاز اساسی جامعه‌ی امروز است و عصر ما هم عصر رسانه‌ها است، تصریح کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی و جریان‌سازی رسانه‌ای درباره‌ی محورهای آن می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات منطقه کمک کند.

دبیر اجرایی این جشنواره از برگزاری سه پنل تخصصی با حضور صاحب‌نظران مطرح کشور در حاشیه برگزاری این جشنواره خبر داد و گفت: یکی از اهداف جشنواره تقویت دیپلماسی عمومی است و محورهای جشنواره نیز ماهیت بین‌المللی دارند.

حیدربیگی از برنامه‌ریزی برای حضور چند تن از وزرای مرتبط با محورهای جشنواره، مدیران عامل خبرگزاری‌ها و مدیران مسئول روزنامه‌های سراسری خبر داد و تأکید کرد: این جشنواره بستر مناسبی برای توسعه فضای رسانه‌ای در استان‌های غرب کشور و جدار مرزی و ارتباط فرهنگی این استان‌ها و در نتیجه کشور ایران و عراق خواهد بود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام با بیان اینکه یکی از برنامه‌های شاخص وزارت ارشاد، تحقق شعار محوری دولت مبنی بر تعامل سازنده با همسایگان است، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های ارائه شده وزیر فرهنگ و ارشاد به مجلس دیپلماسی فرهنگی بود که امیدواریم این فعالیت بتواند بخشی از اهداف دولت را محقق کند.

وی تصریح کرد: از آنجا که اهداف این جشنواره حاکمیتی و مجری آن تشکل صنفی خانه مطبوعات ایلام است می‌توان گفت که این فعالیت از جمله کارهای اساسی دولت برای میدان دادن به بخش‌های غیر دولتی و دادن اعتماد به نفس به اعضای آنها برای نقش‌آفرینی در همه‌ی ابعاد جامعه است.

حیدربیگی با اشاره به سفرهای شورای سیاست‌گذاری جشنواره به خوزستان، کرمانشاه و عراق گفت: خوشبختانه استقبال خوبی در ایران و عراق از این جشنواره شد که نشان می‌دهد محورهای این رویداد فرهنگی عالمانه و هوشمندانه انتخاب شده‌اند.

وی گفت: در این جشنواره استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان و ایلام از ایران و استان‌های میسان، واسط، دیالی، اربیل، سلیمانیه، حلبچه و بصره حضور خواهند داشت.

دبیر نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات خاطر نشان کرد: مرز مشترک، چالش‌ها، تهدیدها و فرصت‌های پیش‌رو، راه‌ها و موانع توسعه و امنیت پایدار منطقه، راه‌های تقویت همگرایی استان‌های منطقه و گسترش بیش ‌از پیش مبادلات بر پایه‌ی اشتراکات تاریخی، فرهنگی و مدنی، راه‌ها و موانع توسعه اقتصادی منطقه با عطف توجه به فرصت‌ها و تهدیدهای مرز مشترک و ظرفیت مناطق آزاد تجاری، مسأله تروریسم در منطقه، عوامل، چالش‌ها، پیامدها و راه‌های مقابله با آن، خشونت و افراط‌گرایی در منطقه، عوامل، چالش‌ها و راهکارها و مسأله محیط‌زیست و بحران‌های پیش‌رو (آب، جنگل‌ها، ریزگردها و...) عوامل، چالش‌ها و راهکارها را محورهای جشنواره‌ی فرامرزی عنوان کرد که در بخش‌های خبر، مصاحبه و گفت‌وگو، سرمقاله، یادداشت، تیتر، عکس، صفحه آرایی، کاریکاتور و طنز نگارش شده است.

وی گفت: 4 کمیته‌‌‌ی علمی و داوران، روابط عمومی، تبلیغات و اطلاع‌رسانی، کمیته مالی و پشتیبانی و هماهنگی و امور بین‌الملل کارهای مرتبط با جشنواره را در جهت برگزاری جشنواره‌ا‌ی پربار انجام داده‌اند.