فید خبرخوان

rss  

با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد ایلام نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی استان‌های هم‌مرز ایران و عراق در دانشگاه ایلام آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، محمدرضا مروارید، استاندار ایلام دوشنبه، 27 اردیبهشت در مراسم افتتاحیه این جشنواره که در سالن آیت‌الله حیدری دانشگاه ایلام برگزار شد اظهار کرد: استان‌های عراق، هم‌مرز با ایران تعلقات قومی و فرهنگی بسیار طولانی با هم دارند که می‌توانند در همه زمینه‌ها با هم تعامل و همکاری داشته باشند تا به توسعه برسند.

وی با بیان اینکه این جشنواره قطعاً دارای برکات زیادی برای ایجاد ارتباط بیشتر است، افزود: دولت ایران در سیاست‌های خارجی خود تعامل سازنده را برگزیده که اولویت آن، تعامل با کشورهای همسایه است و باید گفت که عراق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مروارید ادامه داد: با توجه به وجود اماکن متبرکه مذهبی بین دو کشور می‌توان تعاملات فرهنگی زیادی با هم داشته باشیم و این موضوع می‌تواند یک پل ارتباطی قابل ‌قبول باشد.

مالک خلف وادی، استاندار واسط عراق  نیز در این مراسم با بیان اینکه اهل ‌قلم و فرهنگ، نقش بسیار مهمی در ایجاد ارتباط بین دو کشور ایران و عراق دارند، گفت: رسانه‌ها می‌تواند نقش تأثیرگذاری در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین ایران عراق و همچنین تأثیر مهمی در تصمیم‌گیری‌های بین دو کشور داشته باشند.

خلف وادی با اشاره به اینکه رسانه‌ها می‌توانند در توسعه و رشد ایران و عراق نقش‌آفرینی کنند، اضافه کرد: تعامل و باهم بودن ایران و عراق موجب پیشرفت و توسعه استان‌های هم‌مرز این دو کشور خواهد شد و رسانه‌ها در این راستا می‌تواند نقش مهمی ایفا کنند.

استاندار واسط عراق ادامه داد: تمدن و فرهنگ ایران و عراق زمینه لازم برای تعامل بشیتر را دارد و رسانه‌ها باید در زمینهٔ این همراهی و هم‌افزایی تلاش کنند و باید دانست که رسانه در زندگی معاصر نقش اساسی داشته و از آن‌ها به‌ عنوان سلطه چهارم هم یاد

استاندار واسط با اشاره به اینکه رسانه‌ها دو کشور باید در برابر هجمه رسانه‌های غربی مقاومت و حملات آن‌ها را دفع کنند، تصریح کرد: کسی نمی‌تواند نقش رسانه را کتمان کند چرا که رسانه در همه حوزه‌ها تأثیرگذار است و ما باید بتوانیم با همکاری رسانه‌ها و مشارکت آنها، مشکلات دو کشور را برطرف کنیم.

عبدالله محمد، استاندار حلبچه نیز در این مراسم، گفت: حلبچه رمز مظلومیت است که در نظام فاشیست رژیم بعث دچار مظلومیت‌های زیادی شد اما جمهوری اسلامی ایران تمام‌ قد از حق این مردم دفاع کرد که جای سپاسگزاری دارد.

وی با بیان اینکه استان‌های همسایه عراق و ایران دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستند، افزود: فرهنگ حلبچه متأثر از فرهنگ کرمانشاه، کردستان و ایلام است.

استاندار حلبچه خاطرنشان کرد: امیدواریم با تعامل رسانه‌ها ارتباط بین ایران و عراق بیش از گذشته توسعه و گسترش یابد و مشکلات را حل کنند.

پروفسور پرویز کردوانی نیز در این مراسم، اظهار کرد: استان ایلام یکی از استثنایی‌ترین استان‌های کشور در زمینه منابع گاز، نفت، خاک، هوا و آب است که ضروری بوده رسانه‌ها در مورد استان ایلام بیشتر اطلاع‌رسانی کنند.

وی با بیان اینکه امروز، عصر رسانه و مطبوعات است و باید امکانات و تجهیزات لازم در اختیار رسانه قرار گیرد تا بتواند به ‌خوبی کار کنند، ادامه داد: ایلام دارای توانمندی‌های زیادی است اما کسی از آنها خبر ندارد لذا رسانه‌ها باید بیشتر به این استان توجه کنند و از همه مهم‌تر اینکه مردم ایلام مهمان‌نواز و با اخلاق هستند و مستندسازان باید به این استان توجه داشته و از مناظر‌ زیبای آن مستندسازی کنند، ایلام همه ‌چیز دارد و می‌تواند با عراق تعامل خوبی داشته باشد.

کردوانی با اشاره به اینکه مهم‌ترین بحث در حال حاضر بحث ریزگردها بوده که دامن‌گیر عراق و ایران شده است، گفت: ریزگردها بسیار خطرناک هستند که به دلایل مختلف فضای هوا را آلوده می‌کنند و در این راستا زمین‌هایی که چند سال است کاشت نشده‌اند، کانون ریزگرد هستند.

اضافه می‌شود، این جشنواره با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، خانه مطبوعات استان ایلام و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام از 27 تا 29 اردیبهشت‌ماه در دانشگاه ایلام برگزار می‌شود.