فید خبرخوان

rss  

ششمین دوره مرحله منطقه‌ای مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران با معرفی تیم‌های برتر در ایلام به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، مهدی کاظمی‌خالدی، رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در مراسم  اختتامیه‌ مرحله منطقه‌ای ششمین دوره مسابقات مناظره ملی دانشجویان ایران که دوشنبه، 8 آبان در دانشگاه ایلام برگزار شد هدف از برگزاری مناظرات دانشجویی را نهادینه کردن فضای علمی، منطقی و اخلاقی در سطح جامعه عنوان و اظهار کرد: در طراحی این مسابقات از تجربه مناظره دانشجویان جهان و همچنین تجربه‌ غنی حوزه‌های علمیه در بحث مناظره استفاده شده است.

وی با تاکید بر اینکه در کشورهای دیگر از مهد کودک و دبستان‌ها تمرین گفتگو آغاز می‌شود، گفت: یکی از نقاط‌ ضعف ما تشکیل تیم و کار گروهی است و گاهی اوقات نمی‌توانیم درست نظرات خود را تبیین و از ظرفیت‌های هم استفاده کنیم که در مناظره‌های دانشجویی به خوبی به تقویت این موارد توجه شده است.

رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تصریح کرد: متاسفانه به شدت در عرصه‌های مختلف کارشناسی ضعف داریم و تعریف گروه محقق در گروه‌های مناظره بر اساس این نیاز بوده است که بتوان در زمان کوتاهی خلاصه و روح کلام را منتقل کنیم.

کاظمی ادامه داد: مناظره‌های دانشجویی فرصتی برای یادگیری است که در آن دانشجویان نقاط ضعف خود را می‌شناسند و آن را برطرف می‌کنند.

وی از میزبانی ایلام در دو مرحله‌ منطقه‌ای قدردانی کرد و گفت: این میزبانی شایسته با وجود امکانات محدود به همت مسئولان جهاددانشگاهی استان ایلام و با کیفیت خوبی برگزار شد.

کاظمی گفت: مناظرات دانشجویی در سال 1391 برای اولین بار با حضور 16 تیم در تهران آغاز به کار کرد و امسال در 24 استان کشور و 10 دانشگاه تهران و با حضور بیش از 500 تیم این مسابقات برگزار شد.

وی از برگزاری مرحله‌ی کشوری مناظرات دانشجویان از 19 تا 21 آذر با حضور 48 تیم خبر داد و گفت: رقابت‌های کشوری این مسابقات خیلی جدی‌تر است و از طریق صدا و سیما هم پخش خواهد شد.

رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تصریح کرد: اعتقاد نداریم که همیشه متولی برگزاری مناظرات دانشجویی جهاددانشگاهی باشد و باید روزی برسد که این قطار راه خودش را پیدا و دانشگاه‌ها و انجمن‌های دانشجویی هم بتوانند برگزار کننده‌ این مسابقات باشند و سازمان دانشجویان آماده است که نهایت همکاری را با آنها داشته باشد.

اثرگذاری فعالیت‌های جهاددانشگاهی ایلام ملموس است

دکتر محمدعلی‌اکبری، رییس دانشگاه ایلام نیز در این مراسم، اظهار کرد: جهاددانشگاهی با همت جهادگران توانسته است برخی برنامه‌ها مانند مناظره‌های دانشجویی را به خوبی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نهادینه کند.

وی با تاکید بر  اینکه دانشگاه برشی از جامعه است و معتقدیم دانشگاه هم محل کسب دانش و هم بینش است و نباید فقط به کلاس درس محدود شود، گفت: دانشجوی ما باید در دانشگاه مناظره‌ توام با تکریم مخالف را یاد بگیرد تا در فردای نقش‌آفرینی در جامعه بتواند غلبه‌ علم و منطق بر هیجان را به اثبات برساند.

رییس دانشگاه ایلام ادامه داد: ما در دانشگاه دنبال مقلدسازی نیستیم بلکه دنبال این هستیم که تعمیق بینش و انتقال مفاهیم به درستی صورت گیرد و افراد با آزادی کامل اندیشه‌ خود را بارور سازند.

وی با اثرگذار دانستن فعالیت‌های جهاددانشگاهی در دانشگاه‌های استان تصریح کرد: اگر ما حرف نزنیم دیگران حرف‌های ما را خواهند زد و برای داشتن کشوری بزرگ با تنوع اقلیمی و زبانی و اندیشه‌ای چاره‌ای جز قبول کردن تفاوت آدمها و در نتیجه تفاوت‌ اندیشه‌ها نداریم.

علی‌اکبری تاکید کرد: اگر در مملکت ما مناظره نهادینه شود جایی برای رسانه‌های معاند نخواهد ماند و نباید برخی کشور را بزرگ‌تر از ایده‌های خود بدانند و شکست ایده‌ی خود را شکست کشور و نظام تلقی کنند.

گفتگو ریشه‌های خشونت را می‌خشکاند

علی مهرعلیزاده، مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام نیز در این مراسم مناظره را از الزامات توسعه دانست و اظهار کرد: اگر اختلالی در ارتباط بین شهروندان و حاکمان وجود نداشته باشد و فهم مشترک ایجاد شود می‌توانیم به توسعه برسیم و دولت در این زمینه نقش تسهیل‌گری را بر عهده دارد.

وی گفت: با گفتگو می‌توانیم از چالش‌ها و موانع عبور کنیم و رسیدن به توسعه به شکل آمرانه و دستوری ممکن نیست و اگر باب گفتگو بسته شود در همه سطوح باب خشونت باز می‌شود اما گفتگو الزامات و پیش‌نیازهایی دارد که باید رعایت شود تا گفتگو به معنای واقعی شکل بگیرد و ریشه‌های خشونت خشکانده شود .

مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام تصریح کرد: گفتگو پیش‌نیاز مشارکت است و دولت این اراده را دارد که با کمک شهروندان این مهم را نهادینه کند.

توصیه‌ی نماینده هیئت داوران ایلام به دانشجویان شرکت کننده در مناظرات دانشجویی

دکتر علی موسی‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد استان ایلام نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه مناظره و گفتگو ضرورت کشور است، اظهار کرد: دانشجویان فعال در این مناظرات پنجه منطق و استدلال در هم افکندند و هیئت داوران به عنوان معلم و بر اساس 33 بند داوری به قضاوت پرداختند.

وی با بیان اینکه برخی اوقات تیم‌ها به هم نزدیک بودند و کار داوران هم سخت شد، تصریح کرد: کسی در مناظره موفق است از خودش بیرون بیاید و از نگاه دیگران به خود نگاه کند چون در غیر این صورت کار به تعصب و جدال می‌انجامد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد استان ایلام  با تقدیر از فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان در سطح دانشگاه‌ها گفت: جهادگران با دست خالی کارهای بزرگی را انجام می‌دهند.

موسی‌نژاد در پایان به دانشجویان توصیه کرد روی ادبیات و گفتار خود بیشتر کار کنند و مناظرات را از افلاطون تا پروین اعتصامی دنبال کنند و نکات آموزنده‌ آنها و روش بحث‌شان را در این گونه برنامه‌ها به کار گیرند.

اضافه‌می‌شود، در این دوره از مسابقات که با حضور تیم‌هایی از دانشگاه‌های 10 استان 6 تا 8 آبان برگزار شد تیم‌هایی از دانشگاه‌های اصفهان(اصفهان)، کرمانشاه(قادمون)، اردبیل(آرمان) و آذربایجان غربی(پیشتازان) به ترتیب با کسب مقام‌های اول تا چهارم به مرحله کشوری ششمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران راه یافتند.