فید خبرخوان

rss  

سرپرست جهاددانشگاهی واحد استان ایلام گفت: هم‌افزایی مراکز فرهنگی مختلف با جهاددانشگاهی می‌تواند به برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی فاخر کمک کند.


به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، سید غلامرضا حسینی، سرپرست این واحد 7 اسفندماه در دیدار با مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اظهار کرد: جهاددانشگاهی از رویش‌های مبارک نظام جمهوری اسلامی است و مقام معظم رهبری عنایت ویژه‌ای به آن دارد .

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه رسالت این نهاد رسیدگی به دغدغه‌های نظام و دولت است، تصریح کرد: انقلابی بودن این نهاد و جهادی بودن رویکرد آن، موجب شده که همواره به کارهای بر زمین مانده نظر داشته باشد تا بتواند خلاء‌های جامعه در عرصه‌های مختلف پژوهشی، آموزشی و فرهنگی را پر کند .

سرپرست جهاددانشگاهی واحد استان ایلام ادامه داد: هم‌افزایی مراکز فرهنگی مختلف با جهاددانشگاهی به پشتوانه‌ سرمایه‌هایی مانند ایسنا، ایکنا و ایسپا می‌تواند  به برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی فاخر کمک کند .

حسینی با تاکید بر اینکه فعال کردن دانشجویان و غلبه بر بی‌تفاوتی آنها یکی از رسالت‌های نهادهای فرهنگی است، گفت: عموما اکثر دانشجویان نسبت به موضوع اشتغال در دوران دانشجویی بی‌تفاوت‌اند و به محض فارغ‌التحصیلی به فکر پشت میزنشینی و فرصت‌های ایجاد شده توسط دولت می‌مانند در حالی که این روش دیگر جواب نمی‌دهد و جهاددانشگاهی می‌تواند با کمک مراکز خود در این زمینه نقش‌آفرینی داشته باشد.

وی تأکید کرد: هرچند امروز فضای مجازی به دغدغه‌ دانشجویان و سرگرمی کاذب برای جوانان تبدیل شده است اما جهاددانشگاهی در صورت کمک دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بیشتر می‌تواند فرصت‌های شغلی را در این عرصه شناسایی و ساماندهی کند .

سرپرست جهاددانشگاهی واحد استان ایلام جای مهارت آموزی برای کسب و کار و آموزش مهارت‌های زندگی در دانشگاه‌ها  را کم‌رنگ ارزیابی کرد و گفت: می‌توان با برگزاری کارگاه‌های مختلف به این نیاز جوانان در آینده پاسخ داد .

حسینی تاکید کرد: امیدواریم با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های جهاددانشگاهی و توجه به پتانسیل‌های استانی، منطقه‌ای و ملی به رسالت انقلابی خود در سطح دانشگاه‌ها عمل کنیم.

جهاددانشگاهی ستاد فکری طرح و برنامه برای دانشگاه‌ها و جامعه است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر غلامرضا غیاثی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان ایلام نیز در این دیدار ضمن تبریک انتصاب سرپرست جهاد دانشگاهی واحد ایلام، اظهار کرد: جهاددانشگاهی قالب و سازوکار دانشگاهی در طراز انقلاب اسلامی است و برای پاسخگویی به نیازهای متعدد وارد عرصه علمی، پژوهشی و فرهنگی کشور مخصوصا دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شد.

وی موفقیت‌های جهاددانشگاهی و راه‌اندازی مؤسسات تأثیرگذار در این مجموعه‌ پربرکت را مرهون عبور از قالب‌های مرسوم حاکم اداری عنوان کرد و گفت: جهاددانشگاهی قالبی تأثیرگذار و هم‌طراز نظام اسلامی برای پاسخگویی به نیازهای جامعه است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان ایلام گفت: جهادگران دانشگاهی ثابت کرده‌اند می‌توانند در عرصه‌های فرهنگی، تکنولوژی ، طب و بهداشت در تراز اول جهانی ایفای نقش کنند که مؤسسه رویان از نمونه این موفقیت‌ها است که بستر فکری آن در این نهاد شکل گرفته است.

غیاثی  رسالت اول جهادگران را  حفظ قالب جهاددانشگاهی دانست و ادامه داد: گسترش کار فرهنگی و تعاملات فرهنگی با دانشگاه‌ها باید در جهاد دانشگاهی تقویت و به ارتباطی سازمانی تبدیل شود.

وی معرفی جایگاه جهاددانشگاهی در سطح دانشگاه‌ها را امری مهم دانست و گفت: بهترین معرف جهاددانشگاهی انجام فعالیت‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها است که امیدواریم بیش از گذشته تداوم یابد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان ایلام تصریح کرد:  نیاز امروز جامعه کار و اشتغال  است و جهاددانشگاهی می‌تواند در تداوم کارهای گذشته مانند فعالیت در حوزه گیاهان دارویی‌، فرصت‌های بومی اشتغال متناسب با شرایط اقلیمی و پتانسیل‌های منطقه‌ای  در استان را احصاء، لوازم و شرایط تحقق آن را تبیین کند و در اختیار استانداری و نهادهایی مانند کمیته امداد و دستگاه‌هایی مانند تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دهد.

غیاثی نیاز امروز دانشگاه‌ها را حضور فرهنگی جهاددانشگاهی دانست و ادامه داد: جهاددانشگاهی  ستاد فکری طرح و برنامه برای دانشگاه‌ها و جامعه است و می‌تواند معضلات اجتماعی که غالب آنها فرهنگی و تربیتی است را احصاء و درباره آنها پژوهش کند.