فید خبرخوان

rss  

اجرای طرح تهیه داروی گیاهی جلوگیری کننده از سقط‌جنین در دام در آزمایشگاه مشترک زیست فناوری جهاد دانشگاهی واحد ایلام و دانشگاه علوم پزشکی استان آغاز شد.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد ایلام، مریم مؤمنی، معاون فناوری مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام با اعلام این خبر اظهار کرد: این طرح سال گذشته در نشست شورای فناوری این مرکز مطرح و بعد از داوری پذیرش شد.

مؤمنی بیان کرد: اجرای طرح تهیه داروی گیاهی جلوگیری کننده از سقط‌جنین در دام اردیبهشت امسال در مرحله ساخت نمونه اولیه تحت نظارت مشاورین تخصصی در آزمایشگاه زیست فناوری مشترک جهاد دانشگاهی واحد ایلام و دانشگاه علوم پزشکی استان آغاز شده است.

امین ولی‌زاده مسئول هسته‌ فناور تولید این گیاه دارویی نیز در مورد این طرح اظهار کرد: به واسطه مراجعه مکرر به مزارع دامی در مناطق مختلف استان و بر اساس مشاهدات متعدد، متوجه شدیم که در برخی از گله‌های دامی سقط‌جنین قابل ‌توجهی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تحقیقات لازم بر روی چرای دام‌ها به عمل آمد و نوع گیاه خوراکی گوسفندان در مناطق مختلف موردبررسی قرار گرفت، افزود: بعد از انجام این تحقیقات متوجه شدیم که خوردن برخی از گونه‌های گیاهی بر روی سقط‌جنین و تغییرات هورمونی در بدن دام تأثیرگذار است.

ولی‌زاده اضافه کرد: سرانجام ترکیبی از این گیاهان تهیه و به صورت آزمایشی روی 20 تا 30 گله که سقط‌جنین داشته‌اند انجام شد که با موفقیت 91 تا 92 درصد همراه بود.