فید خبرخوان

rss  

کارشناس مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی واحد ایلام از آغاز کشت گیاه دارویی زیره سبز  در این استان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، حسین صلاحی کارشناس مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی واحد ایلام با بیان این خبر گفت: با توجه به اینکه قسمت عمده‌ای از سطح زیر کشت محصولات کشاورزی استان به شکل دیم مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و نیاز آبی این محصولات به‌طور کامل از نزولات جوی سالانه تاًمین می‌شود، استفاده از گیاهانی که به شکل دیم کشت شوند و نیاز آبی کمتری داشته باشند باعث می‌شود که حتی با وجود کم بودن بارشها در طول فصل رویش، عمل بارآوری این محصولات با ریسک کمتری صورت گرفته و شانس موفقیت بیشتری به دنبال داشته باشد به همین خاطر ضرورت استفاده از گیاهی کم‌توقع، با احتیاجات رطوبتی پایین احساس می‌شود.

وی افزود: با توجه به پیگیری‌های به‌عمل‌آمده از طرف این مرکز، گیاه دارویی زیره سبز که به شکل وسیعی در برخی از استان‌ها کشت می‌شود در ایلام انتخاب شد که امسال به شکل آزمایشی در دو نقطه از استان در مساحت تقریبی حدود 2 هکتار کشت شد.

صلاحی بیان کرد: زیره سبز از خانواده چتریان، گیاهی است یک‌ساله با ساقه علفی به ارتفاع 50-10 سانتیمتر، دارای برگهای رشته‌ای، بدون کرک و رایحه‌ای مخصوص است.

این کارشناس گیاهان دارویی به خواص زیره سبز اشاره کرد و گفت: بذر زیره سبز اشتهاآور، ضد نفخ، زیاد کننده شیر، معرق و مدر است و اسانس آن خاصیت ضد باکتریایی دارد، زیره سبز گیاهی کم‌توقع بوده و دوره رشد نسبتاً کوتاهی دارد (حدود 120 روز).

وی افزود: کشت این گیاه عمدتاً از طریق بذر بوده و جهت کشت در یک هکتار حدود 18-12 کیلوگرم بذر بسته به نوع و شرایط زمین نیاز دارد این گیاه را در مناطقی که زمستان سرد و یخبندان طولانی ندارند به شکل پاییزه و در مناطق سردسیر با یخبندان طولانی به شکل بهاره و پس از سپری شدن یخبندان کشت می‌کنند.

صلاحی در پایان بیان کرد: با وجود سیاست‌های کلی درزمینه‌ی مکانیزه کردن کشاورزی در تمام حوزه‌ها، در بیشتر نقاط کشور تمام فعالیت‌های مربوط به کاشت، داشت و برداشت این گیاه به شکل سنتی و با دست انجام می‌گیرد که امید است در آینده‌ای نزدیک شاهد ورود فناوری به این عرصه باشیم.